بایوکن،
اتحاد زیست شناسان ایران

در ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۹۷ مصوبه‌ای به تصویب رسید که طبق آن به دانشجویانی که مدرک کارشناسی خود را در وزارت علوم گذرانده باشند و حتی اگر ارشد و دکتری را در وزارت بهداشت اخذ کنند، مهر نظام‌پزشکی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. (مهر نظام‌پزشکی تاییدی برای فعالیت و عضویت در این سازمان می‌باشد.)

به دنبال تصویب این مصوبه‌ی ناعادلانه، کمپینی به نام اتحاد زیست‌شناسان ایران شکل گرفت.

اهداف اتحاد به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شود:

۱_مطالبات صنفی

۲_ارتقاء علمی

 

🔶در حوزه‌ی مطالبات صنفی و شغلی اتحاد زیست شناسان ایران برآن شده است که جایگاه و هویت واقعی علوم پایه در بازار کار را برگرداند و تبعیض‌های موجود را یکی پس از دیگری از سر راه بردارد.

 

🔶در حوزه‌ی ارتقاء علمی بر آن است قدمی برای ارتقاء سطح علمی دانشجویان علوم‌پایه و زیست‌شناسی بردارد. از جمله‌ی این اقدامات، آموزش آنلاین است که شامل برگزاری کلاس‌ و کارگاهای آموزشی با استفاده از اساتید برجسته‌ی داخل و خارج کشور و همچنین برگزاری وبینار‌های علمی می‌باشد. در همین راستا اتحاد زیست شناسان ایران اقدام به برپایی یک سامانه آموزش آنلاین کرد که دانشگاه ها، انجمن های علمی و سایر نهادها و اشخاص بتوانند در آن کلاس ها و کارگاه ها و وبینارهای خود را به بهترین شکل برگزار کنند و در یک بستر مناسب به علم آموزی بپردازند. 

کارهایی که اتحاد انجام داد:

 

🔸متحد کردن افراد مشول این مصوبه تنها با تشکیل یک گروه تلگرامی ساد

🔸آگاه سازی داشجویان و دانش‌آموختگان از تبعیض‌های صورت گرفته

🔸کامنت گذاری زیر صفحات مجازی مسؤلین مربوطه برای دیده شدن اعتراضات

🔸جمع‌آوری امضاء از دانشجویان علوم پایه سراسر کشور

🔸اخذ وکیل برای ثبت شکایت

🔸شکایت در دیوان عدالت اداری

🔸شکایت در دادگاه عمومی

🔸پیگیری از طریق خبرگذاری فارس من و گفت و گو بین دبیر اتحاد زیست شناسان وآقایان جان بابایی ( معاون وزیر بهداشت) و جهان گیری ( معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی)

 

 

 

از جمله کارهای دست پی‌گیری و نتایج صورت گرفته از آن:

🔸شکایت در دادگاه عمومی در حال پی‌گیری است

🔸بر طبق قانویی که وزیر بهداشت وقت ( جناب آقای سعید نمکی) آن را امضاء کرده‌اند؛ داشجویانی که دکتری خود را در وزارت بهداشت گذرانده‌اند، باید طبق چارت درسی شماره‌ی نظام پزشکی بگیرند، متاسفانه در حال حاظر حتی اگر دانشجویان علوم پایه ارشد ودکتری خود را هم در وزارت بهداشت گذرانده باشند، شماره‌ی نظام پزشکی تعلق نمی‌گیرد؛ اما از تیر ماه سال ۱۳۹۹ قرار بر این شده است که به دانشجویان دکتری شماره‌ی نظام داده شود، اما مصوبه‌ی ۲۴ آبان ۹۷ هنوز لغو نشده است؛ و مسوئین هر زمانی قادر به استناد به آن هستند.

🔸در 31 مرداد 99 این اعتراضات در مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی نیز پی‌گیری شد، اما هنوز رسیدگی نسبت به اعتراضات صورت نگرفته است.

دوره مقاله نویسی پیشرفته